مناسبت ها
     
تبلیغات
 
 
تاریخ و ساعت
 
18 تیر 1399 
 
 
به پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان همدان خوش آمدید. روابط عمومی فرمانداری شهرستان همدان. شماره سامانه پيام كوتاه فرمانداري شهرستان همدان 30006399 مي باشد.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  فرماندار همدان :
 • طرح قطار شهري گرفتار تشريفات اداري نشود
 • فرماندار همدان :

  طرح قطار شهري گرفتار تشريفات اداري نشود

  جلسه شوراي هماهنگي ترافيک شهرستان همدان با دستور کار طرح مطالعاتي قطار شهري همدان در راستاي آينده نگري مشکلات ترافيکي و ترغيب همشهريان به استفاده از وسايل نقليه عمومي در فرمانداري همدان برگزار شد.

  اين جلسه به رياست حسين افشاري فرماندار همدان و با حضور حميدرضا حاجي‌بابايي؛ نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس، عباس صوفي؛ شهردار، کامران گردان، رئيس شوراي شهر، حسن رباني ؛ مديرکل راه و شهرسازي استان همدان و ديگر مسوولان برگزار شد.

  فرماندار شهرستان همدان با بيان اينکه قطار شهري همدان جزو رديف‌هاي قانوني بودجه آمده و قطعي است اظهار کرد: مراحل بعدي اين است که مطالعات توجيهي ماده 23 هم بايد انجام شود و اين موضوع قطعي است.

  حسين افشاري با بيان اينکه بقيه مراحل جزئيات کار است و آن برعهده شهرداري گفت: زمان مطالعات محدود است چراکه بودجه سال 99 بايد از دولت در تاريخ 15 اسفند سال 98 خارج شود و در اختيار مجلس قرار گيرد.

  وي با اشاره به اينکه اگر سازمان برنامه بودجه، شهرداري، استانداري و بقيه سازمان‌هاي مربوطه گرفتار تشريفات اداري شوند، بودجه سال آينده وارد مجلس مي‌شود و خبري از تامين اعتبار مراحل اجرايي نخواهد بود افزود: مطالعه اوليه اين است که بايد امکان‌سنجي صورت گيرد که آيا در شهر همدان طرح «قطار شهري» اجرايي مي‌شود و بعد در مرحله مشخص شود که با کدام مسير، با چه توجيهي و ميزان اعتبار انجام خواهد شد.

  رئيس شوراي ترافيک شهرستان همدان با بيان اينکه از شهرداري گلايه منديم دير اقدام کرده و نيز از شوراي شهر گلايه داريم که چرا دير ورود کرده تا امروز از طريق فرمانداري بايد اطلاع يابد تاکيد کرد: بايد تا پايان ارديبهشت ماه اين موضوع به پايان مي‌رسيد.

  افشاري با اشاره به اينکه شهرداري بايد سريع وارد کار شود چراکه طرح بسيار بزرگ را نبايد از دست داد گفت: در آينده اگر قرار باشد طرح اجرايي شود نياز به منابع مالي داريم و اگر آن را مجلس تصويب نکند، روي دوش استان مي‌افتد که تامين اعتبارات مورد نياز چنين طرحي در توان اعتبارات استاني نيست.

   

  وي با بيان اينکه اين طرح با سفر يکي از روساي جمهور به همدان جزو مصوبات دولت قرار گرفت اما چون در قانون بودجه پايدار نشد بعد از مدتي حذف شد خاطرنشان کرد: امسال خوشبختانه با تلاش جمعي جزو رديف‌هاي بودجه‌اي لحاظ شده که بايد هر چه سريعتر مورد پيگيري قرار گيرد.

  فرماندار شهرستان همدان بيان کرد: تصور مي‌کردم شهرداري گزارش نهايي طرح مطالعاتي را در اين جلسه ارائه مي‌دهد اما نشان مي‌دهد که هنوز تا مرحله ترک تشريفات پيش رفته است.

  افشاري با بيان اينکه ورود شورا در اين زمينه نياز نيست چرا که طرح ملي است و بايد روال از مرکز طي شود افزود: اگر تا پايان شهريور طرح مطالعاتي ارائه نشود بزرگترين فرصت توسعه شهرستان همدان از دست خواهد رفت.

  وي با بيان اينکه همه باهم باشيم تا کار صورت گيرد اضافه کرد : اينکه «بي آر تي» مناسب است يا قطار شهري به نظر کارشناس برمي‌گردد.

  افشاري با اشاره به اينکه طرح مطالعاتي «بي آر تي» در سال 92 آغاز شده بود و دوباره در سال 94 مطرح شد اما امکان اجرا نبود افزود: امروز مسئله اين است اگر قدمي جلو رفته‌ايم، از تمام ظرفيت‌هاي استان بهره‌مند شويم تا کار اجرايي شود.

  وي بيان کرد:‌ بايد برنامه جامعي تهيه کنيم، وارد جزئيات نشويم و وقت خود را روي مطالعات قبلي که رد شده نگذاريم.

  فرماندار شهرستان همدان نيز با بيان اينکه تمام اعضاي جلسه و سازمان‌هاي مرتبط، موافق اجراي طرح هستند چرا که ظرفيت خوبي ايجاد شده است اظهار کرد: اعتبار اين پروژه  از رديف ملي است که اگر همدان پيگير نباشد، ديگر استان‌ها به دنبالش خواهند بود.

  افشاري با اشاره به اينکه پيشينه قطار شهري همدان به 16 سال پيش برمي‌گردد گفت: اين طرح بار ديگر در رديف اعتبار ملي مطرح شده و بايد هرچه سريع‌تر تعيين تکليف شود.

  وي  تصريح کرد: قانون طرح «بي آر تي» و مصوبه مجلس دو موضوعي است که مطرح شده و بايد مجموعه مديريت استان با نمايندگان مجلس همدان با وزارت کشور جلسه‌اي برگزار کنند تا اين مشکل حل و طرح از مسيري پيگيري شود.

  فرماندار شهرستان همدان با بيان اينکه 50 درصد اعتبار طرح مطالعاتي را شهرداري از محل شورا تامين کند و 50 درصد مابقي را ما از محل اعتبارات کميته برنامه‌ريزي شهرستان در نظر مي‌گيريم افزود: فعلا مسير قطعي نشده تا مشاور ببينيم کجا را براي قطار شهري توصيه مي‌کند اما بايد طرح در افق 30 سال آينده پيگيري شود.

  وي خاطرنشان کرد: مطالعات ماده 23 را منوط به موضوعات ديگري نکنيم و براي يکبار هم شده مشاور بگويد چه طرحي براي شهر همدان خوب است.

  فرماندار شهرستان همدان با بيان اينکه تمام اعضاي جلسه و سازمان‌هاي مرتبط، موافق اجراي طرح هستند چرا که ظرفيت خوبي ايجاد شده است اظهار کرد: اعتبار اين پروژه  از رديف ملي است که اگر همدان پيگير نباشد، ديگر استان‌ها به دنبالش خواهند بود.

  وي  تصريح کرد: قانون طرح «بي آر تي» و مصوبه مجلس دو موضوعي است که مطرح شده و بايد مجموعه مديريت استان با نمايندگان مجلس همدان با وزارت کشور جلسه‌اي برگزار کنند تا اين مشکل حل و طرح از مسيري پيگيري شود.

  فرماندار شهرستان همدان با بيان اينکه 50 درصد اعتبار طرح مطالعاتي را شهرداري از محل شورا تامين کند و 50 درصد مابقي را ما از محل اعتبارات کميته برنامه‌ريزي شهرستان در نظر مي‌گيريم افزود: فعلا مسير قطعي نشده تا مشاور ببينيم کجا را براي قطار شهري توصيه مي‌کند اما بايد طرح در افق 30 سال آينده پيگيري شود.

  معاون برنامه‌ريزي و امور عمراني فرمانداري همدان در اين جلسه با اشاره به آخرين وضعيت قطار شهري همدان اظهار کرد:‌ اهداف مجموعه مديريت شهري اين است که شهروندان مجاب شوند که کمتر از وسيله نقليه شهري استفاده کنند.

  رضا زماني با بيان اينکه اين موضوع در حوزه مديريت شهري و مديريت انرژي حائز اهميت است گفت: بايد زيرساخت‌هاي لازم براي تردد شهروندان در سطح شهر فراهم شود.

  وي با اشاره به اينکه طرح جامع مطالعات شهر همدان در سال‌هاي 92 و 93 موضوع «بي آر تي» را مطرح کرد افزود:‌ به دليل عرض کم معابر شهر همدان و عدم فراهم کردن زيرساخت‌هاي لازم، طرح «بي آر تي» در شهر همدان اجرايي نشد.

  معاون امور عمراني فرمانداري همدان با بيان اينکه در آن مقطع اجراي طرح حمل و نقل ريلي و قطار شهري همدان احساس شد گفت:‌ با پيگيري نمايندگان همدان در مجلس، طرح مطالعه قطار شهري همدان در سال 98، پيوست بودجه اين سال به مجموعه شهرداري همدان ابلاغ شده است.

  وي با بيان اينکه شهرداري همدان در اين خصوص اقداماتي انجام داده و مطالعاتي را در دستور کار قرار داده است افزود: طبق آخرين اطلاعات مشاور طرح هم مشخص شده است.

  معاون امور عمراني فرمانداري همدان نيز با بيان اينکه بودجه شهرداري مصوب شده و رديف بودجه مشخص است اظهار کرد: در قالب رديف بودجه اگر شهرداري اقدامي انجام دهد، نياز به اينکه مجدد در شورا مطرح شود نيست، رديف اعتباري که براي طرح اعلام شده در رديف مطالعاتي شهرداري گنجانده شده است.

  زماني با اشاره به اينکه شهرداري بستر کار را مهيا کرده که بر اساس قانون مجوز ترک تشريفات بايد به شورا بيايد گفت: ترک تشريفات بايد دلايل توجيهي داشته باشد و بايد در شورا اين مسائل مطرح شود.

  وي با تاکيد به اينکه تا مطالعات فاز «يک» و «دو» انجام نشود نمي‌توان اعتباري براي آن در نظر گرفت، خواستار توجه به اين موضوع شد.

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 273
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.