مناسبت ها
     
تبلیغات
 
 
تاریخ و ساعت
 
6 بهمن 1398 
 
 
به پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان همدان خوش آمدید. روابط عمومی فرمانداری شهرستان همدان. شماره سامانه پيام كوتاه فرمانداري شهرستان همدان 30006399 مي باشد.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  «تاب‌آوري» هدف مديريت بحران است
 • کارگاه آموزشي مديرت جامع سوانح و بلاياي طبيعي با حضوراعضاء شوراي هماهنگي مديريت بحران استان برگزار شد .
 • «تاب‌آوري» هدف مديريت بحران است

  کارگاه آموزشي مديرت جامع سوانح و بلاياي طبيعي با حضوراعضاء شوراي هماهنگي مديريت بحران استان برگزار شد .

  در اين کارگاه آموزشي فرماندار شهرستان همدان و ساير فرمانداري تابعه استان به همراه اعضاء شوراي هماهنگي مديريت بحران شرکت داشتند، معاون وزير و رئيس سازمان مديريت بحران کشور، معاون پيش بيني و پيشگيري سازمان مديريت بحران و دبير کارگروه ملي مخاطرات زلزله کشور به بيان مسائل آموزشي پرداختند .

  دبير کارگروه ملي مخاطرات طبيعي در اين نشست گفت: جلوگيري از آسيب ديدگي سيستم و درصورت خسارت سرعت بخشيدن در برگرداندن سيستم به حالت اول دو آيتم اصلي در تاب‌آوري است که بايد خمير مايه مديريت بحران شود.

  علي بيت‌اللهي با بيان اينکه ما از مسائل بسيار ساده و پيش پا افتاده در بحران‌ها ضربه مي‌خوريم، اظهار کرد: مسئولان کارهاي ساده را در جلوگيري از بحران فراموش نکنند. نبايد از اقدامات ساده اجتناب کرد چرا که خيلي امر پيچيده رياضي نيست، گاه آنقدر اقدامات ساده را ناديده مي‌گيريم که دچار خطر مي‌شويم.

  وي با اشاره به اينکه به کارهاي پرهزينه فکر کرده و بايد مديريت بحران با برنامه ريزي صورت گيرد چرا که بايد با استفاده از امکانات و نير‌هاي خود از بحران جلوگيري کنيم، تصريح کرد: بايد به جاي کارهاي مقابله‌اي به تاب آوري توجه بيشتري داشته باشيم.

  دبير کارگروه ملي مخاطرات طبيعي با تأکيد بر اينکه هدف مديريت بحران بايد تاب آوري جامعه باشد، خاطرنشان کرد: ساختمان سازي استاندارد و مرمت ساختمان‌ها يکي از راه‌هاي ساده براي پيشگيري از خسارت بلاياي طبيعي است.

  وي با اشاره به اينکه کشور دچار مشکل نبود دينام دستي براي هشدار است، يادآور شد: نخستين مانع ما بودجه است، کمتر جايي وجود دارد که مشکل بودجه نداشته باشد، امروزه اقتصاد ما طوري شده که مجبور به صرفه جويي هستيم، بر همين اساس بايد از کارهاي ساده شروع کنيم مانند همين کارگاه‌ها، بر همين اساس مستمر بودن کارگاه کمک شاياني در اين زمينه است

  .

  معاون عمراني استاندار همدان نيز با بيان اينکه در دنيا نسبت به حادثه خيزي مقام ششم را داريم به طوريکه کشوري حادثه خيز هستيم به همين علت بايد نسبت به بسياري از کشورهاي دنيا آمادگي بيشتري داشته باشيم و اين‌ آمادگي با ايجاد حساسيت به صورت مستمر در جامعه ايجاد ‌مي‌شود‌، گفت: با توجه به شرايط اقليمي کشور، تا کنون 34 مخاطره سنگين را تجربه کرديم که مهمترين‌ آنها در همدان سيل و زلزله بوده است.

  محمودرضا عراقي ادامه داد: در زندگي و حوادث ابتدا بايد از خود آغاز کنيم، در هر حادثه‌اي درجه خسارت متفاوت است، بايد به برخي حوادث واکنش و پاسخ مناسب بدهيم و اين مسأله را بايد تمرين‌کنيم.

  وي اضافه کرد: طبيعت نظم خاصي دارد اما قادر نيستيم همه اين نظم را درک کنيم، در جهان هستي هر احتمالي وجود دارد مثل اينکه احتمال اينکه هر 100 سال يک سيلاب بزرگ ايجاد شود.

  عراقي عنوان کرد: درس نگرفتن از اشتباهاتمان يکي از اشکالاتي است که‌ در مديريت بحران با آن مواجه هستيم همچنين آن را فراموش و همچنان تکرار مي‌کنيم و خسارت هايي سنگين دوباره تکرار مي‌شود که اصلا قابل جبران نيست.

  وي گفت: در سيل اخير در يکي از شهرهاي کشور بالاآمادگي آب به علت عدم لايروبي يک‌ پل بود و خسارت وارد شده بر اثر اين بود که از تجربه گذشته استفاده نکرديم، در زلزله کرمانشاه بسياري از خسارت ها به علت‌ عدم رعايت اصول اوليه نظام مهندسي بود که باعث آن خود ما بوديم.

  عراقي ادامه داد: در بحث سيلاب اخير استان همدان با توجه به اينکه پتانسيل و انسجام لازم از سوي مسئولان وجود داشت با اين ظرفيت توانستيم به استان‌هاي ديگر نظير خوزستان، کردستان و مازندران هم کمک کنيم و کمک‌هاي جانانه‌اي هم‌داشتيم.

  وي افزود: پس از رفع حادثه نيز هيچ کمکي به استان‌هاي ديگر نداشتيم و فقط بر استان خودمان براي بازسازي تمرکز داشتيم؛ در بحث خسارات مسکن 157 ميليارد تومان و در بخش کشاورزي 542 ميليارد تخصيص داده شد که تا کنون 240 ميليارد تومان‌ محقق شده است.

  معاون استاندار همدان‌‌ در پايان با بيان اينکه رسانه ها و خبرنگاران در انعکاس اخبار حوادث شتاب زده عمل مي‌کنند، عنوان کرد: بايد نسبت به دانش خود حساسيت بيشتري داشته باشيم، دانش کافي داريم‌ اما متأسفانه برخي اتفاقات خسارت‌هاي جبران ناپذيري دربر خواهند داشت.

  مديرکل مديريت بحران استانداري همدان نيز با بيان اينکه بارندگي که در فروردين ماه رخ داد و منجر به سيل شد، بي سابقه بود، گفت: در فروردين ماه 2 سامانه بارشي داشتيم که هشدار آن را داده بوديم. از يازدهم و سيزدهم فروردين نيز بارش‌ها شدت گرفت به طوريکه 160 ميليمتر بارندگي در  30ساعت در استان ثبت شد.

  عليمردان طالبي با بيان اينکه در هر زمان در يکي از فازهاي مديريت بحران قرار داريم، تصريح کرد: اقدامات پيشگيرانه، آمادگي، مقابله و بازسازي فازهاي مديرت بحران محسوب مي‌شود.

  وي با اشاره به اينکه هنگام وقوع اتفاق و مخاطره تمام دستگاه هاي اجرايي درگير هستند، يادآور شد: مخاطرات طبيعي بيشترين آسيب را در سطح کشور دارند.

  طالبي با بيان اينکه بيشترين آسيب را از رودخانه‌هايي که فکر مي‌کنيم خشک‌ هستند وسيلابي ندارند، مي‌بينيم، عنوان کرد: به غير از مديران مرتبط حوزه بحران استان‌ها، هيچ کسي بحران‌هاي استان را نمي‌تواند مديريت کند تا ميزان خسارت و آسيب‌ها به حداقل برسد.

  گفتني است؛ کارگاه يک روزه مديريت سوانح و بلايا ويژه بيش از 300 نفر از مسئولان و اعضاي شوراي هماهنگي مديريت بحران استان همدان در قالب 16 ساعت دوره آموزشي و با حمايت و پشتيباني معاونت عمراني استانداري همدان، مديريت بحران استان و توسط جهاددانشگاهي استان همدان برگزار مي شود.

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 218
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.