تبلیغات
 
 
تاریخ و ساعت
 
28 بهمن 1397 
 
 
به پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان همدان خوش آمدید. روابط عمومی فرمانداری شهرستان همدان. شماره سامانه پيام كوتاه فرمانداري شهرستان همدان 30006399 مي باشد.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  معاون سياسي اجتماعي فرماندار همدان خواستار شد :
 • توجه جدي تر دستگاههاي عضو کارگروه کنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري شهرستان برابر دستورالعمل هاي ابلاغ شده
 • معاون سياسي اجتماعي فرماندار همدان خواستار شد :

  توجه جدي تر دستگاههاي عضو کارگروه کنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري شهرستان برابر دستورالعمل هاي ابلاغ شده

  علي اصغر ناظري پور در کارگروه کنترل جمعيت حيوانات ناقل بيماري شهرستان همدان با اشاره به افزايش 65 درصدي گازگرفتگي انسانها توسط حيوانات ناقل بيماري در همدان اظهار کرد : اين ميزان افزايش طي يک دهه گذشته بوقوع پيوسته که متوجه افرادي بوده که بر اثر گاز گرفتگي مصدوم و به مراکز بهداشتي و درماني مراجعه کرده اند.

  وي افزود : درمواجهه با اين مشکل با تضادهايي روبرو هستيم که از طرفي بيماريها،ترس، فضاي رواني و نارضايتي هاي عمومي به ما منعکس مي شود و از سوي ديگر مباحثي در رعايت حقوق حيوانات و افکار عمومي که بايد بدنبال اجراي صحيح دستورالعمل و رعايت همه جوانب باشيم.

  معاون سياسي اجتماعي فرماندار همدان عدم وجود زيرساختهاي مورد نياز براي زنده گيري و نگهداري اين حيوانات را از جمله مشکلات پيش رو دانست و تاکيد کرد : شهرداري بايد برابر دستورالعمل پيگير راه اندازي اين مرکز باشد که ظاهرا تصميماتي در اين راستا اخذ شده و نياز به پيگيري بيشتر دارد.

  وي افزود: در نيمه دوم سال 96 برابر گزارشهاي دريافتي شاهد افزايش قابل توجه جمعيت اين حيوانات بوديم که ضرورت اجراي دستورالعمل کنترل جمعيت اين حيوانات را مضاعف مي کند.

  ناظري پور تاکيد کرد : تا زمان ايجاد زيرساختهاي دائمي مرکز نگهداري شهرداري بايد بعنوان محور اين موضوع واحدي را مسوول و بطور دايم فعال کند تا بتواند  بر اين وضعيت کنترل و نظارت کافي داشته باشد.

  وي با اشاره به شناسايي 27 کانون در سطح شهرستان همدان که بيشترين مورد فراواني گازگرفتگي و نارضايتي را بدنبال داشته است افزود : برخي از مراکز گردشگري ما نيز بعضا وجود حيوانات مزاحم باعث نارضايتي بوده که اين کانونها بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

  معاون سياسي اجتماعي فرماندار همدان تصريح کرد : بررسي آمار افرادي که با مشکل گازگرفتگي حيوانات به مراکز بهداشتي درماني شهرستان مراجعه کرده اند حاکي از اين است که اغلب موارد عامل اين گزيدگي حيوانات خانگي بوده است که لازم است در اين راستا کار فرهنگي و اطلاع رساني انجام شود.

  وي افزود : مرکز بهداشت با همکاري صداو سيما علاوه بر انعکاس اين موارد نسبت به ارايه توصيه هاي کارشناسي به مردم از طريق زيرنويسهاي تلوزيوني اقدام نمايند.

  مدير سازمان پسماند شهرداري همدان نيز در اين نشست گفت : طبق هماهنگي هاي به عمل آمده قرار است زميني توسط امور اراضي به اين موضوع اختصاص و به شهرداري همدان داده شود تا محل دايم نگهداري برابر استانداردهاي تعيين شده در دستورالعمل براب حيوانات ناقل بيماري احداث شود .

  حسين سيبي از آمادگي اين سازمان براي احداث مرکز کنترل خبر داد و افزود : اين آمادگي وجود دارد تا به محض تحويال زمين عمليات اجرايي را آغاز کنيم و در کمترين زمان ممکن بهبهره برداري برسانيم.

  وي يادآور شد : شهرداري همدان تا کنون با استفاده از ظرفيت بخش خصوصي در اين راستا اقدام کرده که هزينه هاي قابل توجهي در اين خصوص متحمل شده اما ظرفيت اين مراکز نيز محدود و پاسخگو نيست.

  کارشناس مرکز بهداشت شهرستان همدان نيز بيان کرد : قبلا گازگرفتگي حيوانات بيشتر توسط حيوانات ولگرد بوديم اما با افزايش نگهداري حيوانات در منزل هم اکنون اغلب موارد گزيدگي متوجه حيوانات خانگي است.

  وي افزود : در سال 96 در همدان 1488 مورد گزيدگي توسط سگ داشتيم که از اين ميزان 944 مورد مربوط به سگهاي خانگي و 206 مورد موبوط به سگهاي ولگرد بوده است.

  حسن صنايعي شعاع خاطر نشان کرد : همچنين در سال گذشته 470 نفر بواسطه گاز گرفتگي گربه به مراکز بهداشتي و درماني ما مراجعه کردند که 273 مورد از اين حيوانات خانگي و 197 مورد ولگرد بوده اند.

  وي از هزينه هاي بالاي درمان بابت واکسيناسيون و سرم تراپي اين بيماران خبر داد و گفت : سال 96 در همدان 5هزار و 335 دوز واکسن و 252 هزار واحد سرم تزريق کرديم که با توجه به وارداتي بودن اين داروها هزينه هاي بالغ بر 7 ميليارد و 682 ميليون ريال فقط صرف تهيه واکسن هاري شده است.

  صنايعي افزايش تمايل مردم به نگهداري از حيوانات بويژه سگ و گربه در منزل را از جمله علل افزايش گزيدگي ها دانست و افزود : برابر مطالعات بعمل آمده از سال 87 تا سال 96 در همدان گزيدگي حيوانات افزايش 65 درصدي داشته است.

   

   

   

   

   

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 189
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.