تبلیغات
 
 
تاریخ و ساعت
 
30 فروردین 1398 
 
 
به پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان همدان خوش آمدید. روابط عمومی فرمانداری شهرستان همدان. شماره سامانه پيام كوتاه فرمانداري شهرستان همدان 30006399 مي باشد.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  معاون هماهنگي امور عمراني فرمانداري همدان:
 • تحقق حفاظت آب هاي زير زميني در گرو مديريت صحيح مي باشد
 • تحقق حفاظت آب هاي زير زميني در گرو مديريت صحيح مي باشد

  معاون هماهنگي امور عمراني فرمانداري همدان اظهار داشت: حفاظت کيفي منابع آب نيازمند تدوين و اجرايي شدن برنامه‌هاي موثري است که اين امر با مديريت صحيح محقق و آثار آن قابل مشاهده مي شود.

  به گزارش روابط عمومي فرمانداري همدان، رضا زماني در شوراي حفاظت از منابع اب شهرستان همدان گفت: پايين رفتن سطح آب هاي زيرزميني، خشک شدن تدريجي چاه ها از سمت حاشيه دشت ها، نشست تدريجي خاک، وقوع فروچاله ها و تغيير کيفيت آب از مهم ترين اثرات سوء اضافه برداشت از منابع آب زيرزميني استان است.

  وي با بيان اينکه مديريت منابع آب بايد منطبق باسياست حفاظت منابع آب دنبال و پيگيري شود اظهار داشت: اگر در اين مسير مشکل يا چالشي وجود داشته باشد بايد باهم فکري و هم‌افزايي حل شود.

  وي تصريح کرد: براي مديريت منابع آب در استان، استفاده از روش‌هاي علمي در آبياري و توزيع آب براي آشاميدن، بهداشت و صنعت ضرورت ديگر مديريت منابع آب است.

  زماني، عنوان کرد: اتخاذ تدابير لازم جهت حفاظت از منابع آب آشاميدني و اتخاذ تصميم در رابطه بامديريت اب هاي زيرزميني و مصرف اب در کشاورزي نيز از رويکرد کميته حفاظت از منابع آب است

  .

  معاون هماهنگي امور عمراني فرمانداري همدان گفت: محدوديت منابع آب و توزيع فصلي نامناسب بارندگي نشان دهنده اين است که بايد منابع آب‌هاي موجود سطحي و زيرزميني را به‌خوبي شناسايي و مطالعه کرد و با برنامه‌ريزي دقيق، بهره‌برداري صحيح از آن‌ها صورت گيرد.

  در ادامه اين جلسه مدير حفاظت و بهره‌برداري شرکت آب‌منطقه اي همدان اظهار داش: بايد افت دشت‌ها را در يک برنامه پنج ساله مورد توجه قرار داد و تا 15 سال آينده احياي آبخوان را برنامه ريزي نمود.

  مرتضي احمدي افزود: در شهرستان همدان 116 ميليون متر مکعب آب قابل برنامه‌ريزي براي مصرف در بخش کشاورزي است که در اين بينتوسط چاه‌هاي مجاز 220 ميليون متر مکعب آب برداشت مي‌شود اين در حالي است که اين ميزان بايد به 151 ميليون متر مکعب برسد.

  وي به اهميت برنامه الگوي کشت و هدفمند کردن ميزان کشت محصولات در کشاورزي اشاره کرد و عنوان کرد: ارتقاي سامانه پايش مصرف و نصب کنتور آب، بازنگري در طرح‌هاي در حال اجرا و کاهش مصرف آب کشاورزي از برنامه هاي مورد توجه در اين بخش است.

  وي با بيان اينکه کاهش مصرف بايد توأم با فکرهاي پشتيبان‌کننده باشد گفت: تشکيل کارگروه سازگاري با کم آبي در راستاي حمايت از ايده هاي تازه و نو در مديريت مصرف آب است.

  احمدي افزود: کارگروه سازگاري با کم‌آبي، معتقد به تعطيلي با کشاورزي نيست بلکه حفظ و ادامه آن را در دستور کار دارد چراکه در چند سال آينده نه تنها آبي براي اين منظور نخواهد بود بلکه براي مصرف نيز موجود نمي باشد.

  وي با بيان اينکه بسياري از مصارف آب کشور در بخش‌هاي مختلف بيش از حد استاندارد جهاني بوده و بايد کاهش پيدا کند عنوان کرد: آب قابل برنامه‌ريزي دشت همدان ـ بهار در بخش کشاورزي 151 ميليون متر مکعب است و در حال حاضر تنها چاه‌هاي مجاز اين دشت 220 ميليون مترمکعب آب برداشت مي‌کنند.

  مدير حفاظت و بهره‌برداري شرکت آب منطقه اي همدان با اشاره به حريم چاه‌هاي آب شرب، گفت: حداقل حريم 500 متر براي چاه‌هاي آب شرب تصويب شده که در برنامه تعيين تکليف چاه‌هاي فاقد پروانه، چاه‌هايي که در 500 متري چاه‌هاي آب شرب بوده در اولويت قرار گرفته است.

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 162
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.