مناسبت ها
     
تبلیغات
 
 
تاریخ و ساعت
 
19 مرداد 1399 
 
 
به پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان همدان خوش آمدید. روابط عمومی فرمانداری شهرستان همدان. شماره سامانه پيام كوتاه فرمانداري شهرستان همدان 30006399 مي باشد.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  کاهش 6 درجه‌اي رتبه اعتياد در همدان
 • مديرکل بهزيستي استان همدان از کاهش 6 درجه‌اي رتبه اعتياد در همدان خبر داد و گفت : از خردادماه سال آينده کمپ‌هاي ترک اعتياد در استان رتبه‌بندي مي‌شوند.
 • کاهش 6 درجه‌اي رتبه اعتياد در همدان

  مديرکل بهزيستي استان همدان از کاهش 6 درجه‌اي رتبه اعتياد در همدان خبر داد و گفت : از خردادماه سال آينده کمپ‌هاي ترک اعتياد در استان رتبه‌بندي مي‌شوند.

  حميدرضا الوند ظهر امروز در شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر شهرستان همدان با اشاره به وضعيت کمپ‌هاي ترک اعتياد زير نظر سازمان بهزيستي اظهار کرد: اعتياد يکي از مهمترين آسيب‌هاي اجتماعي و يکي از پنج آسيب محوري در کشور به حساب مي‌آيد که به حمايت جمعي در کاهش آن نياز است.

  وي با بيان اينکه اعتياد وابسته به متغيرهاي متعددي نظير بيکاري و فقر فرهنگي، علل و عوامل فردي و شخصيتي و عوامل اجتماعي است گفت: وضعيت حساس جغرافيايي ايران اين مسئله را مزيد بر علت مي‌کند و کشور در نقطه‌اي قرار گرفته که برخي همسايگان آن نيز بر اين پديده شوم دامن مي‌زنند.

  مديرکل بهزيستي استان همدان با اشاره به اينکه در کنترل کاهش آسيب اعتياد اقدامات زيادي صورت گرفته اما با تمام مداخلات صورت گرفته، سوداگران راهکارهاي جديدي دارند چون اين کار سود فراواني دارد افزود: متاسفانه در حوزه فرهنگي نتوانسته‌ايم نقشه راه واحد براي رسيدن به هدف داشته باشيم که مي‌طلبد اقدام اساسي در اين حوزه صورت گيرد.

  25دستگاه در شوراي مبارزه با مواد مخدر عضو هستند/ و بايد نقشه راه واحد داشته باشيم

  وي با بيان اينکه 25دستگاه در شوراي مبارزه با مواد مخدر عضو هستند و بايد تمام آنها نقشه راه واحد داشته باشند خاطرنشان کرد: در برخي از کشورها بر اساس نياز جامعه نهادهاي اجتماعي شکل مي گيرد و در کشور نيز اگر به اين تصميم رسيده‌ايم که اعتياد رسم‌الخط آسيب است بايد به اين موضوع توجه کنند.

  الوند نرخ شيوع سوء مصرف مواد مخدر در کشور را 5.4درصد جامعه عنوان کرد و افزود: اين ميزان در استان 2.59درصد است يعني از 46هزار نفر در همدان درگير اين آسيب هستند.

  وي کاهش 6درجه‌اي رتبه اعتياد استان خبر داد و گفت: چندين سال پيش رتبه 15را داشتيم و امروز 21و اين نشان مي‌دهد وضعيت خوبي را يافته‌ايم.

  مديرکل اداره بهزيستي استان همدان همراهي و همسويي دستگاه‌هاي عضو شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان را در کاهش آسيب مواد مخدر مهم عنوان کرد و افزود: اين باعث شده ? درجه در کاهش مواد مخدر موفقيت به دست آوريم.

  امسال 123نفر در کمپ ترک اعتياد زنان در شهرستان همدان خدمت گرفته‌اند

  وي با بيان اينکه در حال حاضر  45مرکز کمپ ترک اعتياد در استان وجود دارد که از اين تعداد چهار مرکز متعلق به زنان است گفت: مرکز ترک اعتياد زنان در استان کم است چون به مسئله فرهنگي برمي‌گردد و بسياري از زنان يک جامعه محلي تمايلي به خاطر اينکه برچسب اجتماعي روي آنها مي‌خورد وارد کمپ ترک اعتياد نمي‌شوند.

  الوند با اشاره به اينکه در 9ماهه امسال 15هزار و 300نفر در 45کمپ‌ ترک اعتياد خدمات دريافت کرده‌اند افزود: در شهرستان همدان 12کمپ اعتياد وجود دارد که 4هزار و 81نفر در اين مراکز در 9ماهه امسال خدمت گرفته‌اند.

  وي با بيان اينکه امسال 123نفر در کمپ زنان شهرستان همدان خدمت گرفته‌اند گفت: تعداد کمپ‌هاي تبصره دو ماده 16، 6مورد است که سه مورد از آن در همدان است.

  مديرکل بهزيستي استان همدان با اشاره به اينکه 866نفر در اين 6مرکز پذيرش شده‌اند و 21هزار و 90روز خدمت داده شده است افزود: در شهرستان همدان 729نفر در مراکز تبصره دو ماده 16پذيرش شده‌اند.

  وي با بيان اينکه يک مرکز ماده 16زير نظر شهرستان کبودراهنگ فعال است خاطرنشان کرد: اين مرکز تاکنون 712نفر پذيرش داشته و 54هزار و 884نفر روز در اين مرکز خدمت ارائه شده است.

  الوند با اشاره به اينکه از شهرستان همدان 434به اين مرکز ارجاع داده شده‌اند گفت: بيش از 50درصد ارجاعات به مرکز ماده 16تنها متعلق به شهرستان همدان بوده است.

  11مرکز «MMT» در همدان فعال است

   

  وي به فعاليت سه مرکز «DIC» در استان اشاره کرد که دو مرکز در شهرستان همدان فعال است افزود: 902نفر در 9ماهه امسال در اين مراکز پذيرش داشتيم که 599نفر در شهرستان همدان در اين دو مرکز ساماندهي شده‌اند.

  مديرکل بهزيستي استان همدان با بيان اينکه يک مرکز «DIC» در ملاير است که خدمات «MMT» نيز ارائه مي‌دهد افزود: 11مرکز «MMT» در همدان فعال است.

  وي با اشاره به اينکه در حوزه اعتياد تنها در حوزه کمپ‌ها فعاليت نداريم و 6تيم سيار وابسته به مراکز گذري نيز فعاليت‌هايي دارند گفت: امسال يک‌هزار و 805نفر از از گروه هاي «DIC» سيار خدمت گرفته‌اند.

  الوند با بيان اينکه مشاوره تلفني با خط 1480ارائه مي‌شود و از طريق آن 49هزار و 661نفر مشاوره تلفني گرفته‌اند خاطرنشان کرد: از اين تعداد 8هزار و 922نفر مشاوره تخصصي در حوزه اعتياد گرفته‌اند.

  وي با اشاره به اينکه 30مرکز مشاوره حضوري در استان همدان فعال است افزود: 16هزار و 262نفر به اين مراکز مراجعه کرده‌اند که از اين تعداد 2 هزار و 885نفر خدمات مشاوره‌اي در حوزه اعتياد گرفته‌اند.

  مديرکل بهزيستي استان همدان از فعاليت 11مرکز سلامت محلي در حاشيه شهرهاي همدان خبر داد و گفت: بيش از 14هزار نفر در حوزه اعتياد در اين مراکز خدمت گرفته‌اند.

  فعاليت 14پايگاه سلامت اجتماعي در سکونتگاه‌هاي غيررسمي

  وي با اشاره به فعاليت 14پايگاه سلامت اجتماعي در سکونتگاه‌هاي غيررسمي که پنج مورد از آنها تنها در همدان است گفت: 21گروه هميار سلامت اجتماعي در همدان وجود دارد که هشت مورد متعلق به همدان است.

  الوند با بيان اينکه در طرح مشارکت اجتماعي نوجوانان 20گروه را مورد هدف قرار داده‌ايم افزود: 9مرکز مداخله کاهش طلاق در استان فعال است که بيش از 2هزار و 400زوج به آنها مراجعه کرده‌اند.

  وي با اشاره به اينکه پنج پايگاه خدمات اجتماعي در استان فعال که دو مورد از آن در همدان مستقر است عنوان کرد:  هشت شهرستان مجهز به ناوگان اجتماعي اجتماعي هستند.

  مديرکل بهزيستي استان همدان با اشاره به اينکه کار فرهنگي در حوزه مقابله با اعتياد در کتاب‌هاي درسي بسيار ضعيف است و نتوانسته‌ايم مواد درسي مناسبي بر اساس گروه سني تعريف کنيم افزود: بايد مطالبي در کتاب‌هاي درسي بگنجانيم که فرزندانمان قدرت نه گفتن داشته باشند.

  وي با بيان اينکه در مجلات و جرايد نوشتاري به شدت در حوزه اعتياد ضعيف کار کرده‌ايم گفت: متاسفانه مجله تخصصي در کشور و استان که آسيب اعتياد را براي گروه‌هاي سني مختلف توضيح دهد، نداريم.

  الوند توسعه و گسترش سازمان‌هاي مردم‌نهاد را در حوزه مقابله با اعتياد را مهم دانست و افزود: بايد NGOهاي تخصصي داشته باشيم چراکه دولت به تنهايي نمي‌تواند کار انجام دهد.

  وي با بيان اينکه جاي خيرين مقابله با اعتياد در استان همدان خالي است گفت: هرچند وضعيت معيشتي مردم سخت شده اما در اين حوزه نتوانسته‌ايم خوب کار کنيم.

  دستگاه‌ها نبايد به صورت دکوري عضو شوراي مبارزه با مواد مخدر باشند

  مديرکل بهزيستي استان همدان با اشاره به اينکه همدان جزو استان‌هاي درجه متوسط در حوزه اعتياد است بر اين اساس بايد براي هر 50هزار نفر يک کمپ ايجاد شود خاطرنشان کرد: با اين محاسبه بايد 25کمپ در استان داشته باشيم اما تعداد 45مورد است و نيازي به اضافه کردن آنها نيست.

  وي از طرح طبقه‌بندي کمپ‌ها در استان خبر داد و افزود: تا خردادماه سال آينده اين اقدام صورت خواهد گرفت و روي کيفي‌سازي کمپ‌ها کار خواهيم کرد.

  الوند با بيان اينکه حداکثر نگهداري افراد در کمپ‌ها يک ماه است و در اين مدت تنها سم‌زدايي صورت مي‌گيرد گفت: بايد 24دستگاه اقداماتي در راستاي اشتغال افراد بهبوديافته انجام دهند بنابراين دستگاه‌ها نبايد دکوري عضو شورا باشند.

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 109
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.