مناسبت ها
     
تبلیغات
 
 
تاریخ و ساعت
 
13 تیر 1399 
 
 
به پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان همدان خوش آمدید. روابط عمومی فرمانداری شهرستان همدان. شماره سامانه پيام كوتاه فرمانداري شهرستان همدان 30006399 مي باشد.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا همدان
 • آنفلوآنزاي N1H1چندين برابر خطرناک‌تر از ويروس کرونا بود
 •  رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا همدان:

  آنفلوآنزاي N1H1چندين برابر خطرناک‌تر از کروناويروس بود

  رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا گفت: آنفلوآنزاي N1H1 چندين برابر خطرناک تر از ويروس کرونا بود اما با مديريت اين بيماري از استان رخت بر بست بنابراين مردم نگران ويروس کرونا نباشند.

  دکتر رشيد حيدري مقدم سه شنبه 15 بهمن در کارگروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان همدان، بيان کرد: در جمله اي خواندم که بزرگترين آتش سوزي دنيا را در ابتدا مي توان با يک ليوان آب خاموش کرد و در مواجهه با بيماري هاي ويروسي نيز در ابتدا مي توان به راحتي جلوگيري کرد.

  وي با بيان اينکه ويروس کرونا ابعاد نامشخصي دارد، تأکيد کرد: سه اپيدمي در زمينه بيماري هاي ويروسي در دنيا ايجاد شده که نخستين آن در کشور چين با عنوان سارس بود، ديگري بيماري مرس نام دارد که از شتر به انسان منتقل شده بود و 850 نفر تلفات داشت و اخيراً ويروس کرونا با عنوان کرونا2019که تا امروز 429نفر کشته داده است.

  رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا ادامه داد: تفاوتي که ويروس کرونا با ساير بيماري هاي فوق دارد، در اين است که قدرت بيماري زايي و انتشار بالايي دارد اما مرگ و ميرش پايين است به طوريکه تنها باعث مرگ و ميردو درصد مبتلايان مي شود.

  وي ادامه داد: احتمال اينکه اين ويروس سلاح بيولوژيک و يا ويروسي دست ساز باشد وجود دارد به طوريکه بيش از 22کشور دنيا به آن آلوده شدند و تاکنون فرد غيرچيني کشته نشده است؛ در واقع از 20هزار نفر فرد آلوده، 428فوتي در چين بوده و يک فرد چيني نيز در فيليپين بوده است

  .

  حيدري‌مقدم با بيان اينکه در دوره اي قرار داريم که جنگ هاي فيزيکي به پايان رسيده و در بستر هوش مصنوعي در حال حرکت است، تصريح کرد: براي اينکه از بحران ها عبور کنيم بايد به ابزارهايي متوسل شويم تا بتوانيم از اين بحران ها عبور کنيم. جهاد ما در حوزه سلامت است و همه کساني که در بيمارستان ها هستند، سربازان و جان فدائيان ملت شده اند.

  وي با اشاره به اينکه 110ميليون نفر معادل يک و نيم برابر جمعيت ايران در چين قرنطينه هستند که تأمين آب، دارو و غذاي اين افراد به قدري سنگين است که مي تواند يک کشور را ساقط کند، تأکيد کرد: در مواجهه با چنين وضعيتي بايد از تمام پتانسيل ها براي روي پا نگهداشتن کشور استفاده کرد.

  رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اطمينان اعلام مي کنيم سيستم بهداشت و درمان کشور ما جزء بهترين سيستم بهداشتي دنيا است و ما از سطح خانه بهداشت روستايي تا کلينيک هاي بيمارستاني مي توانيم جلوي اين بيماري را بگيريم. ما شرايط سخت تري از ويروس کرونا در استان داشتيم و آن هم آنفلوآنزا بود که همه سيستم را مديريت کرديم.

  وي با بيان اينکه از نظر تأمين دارو هيچ دغدغه اي نداريم، اعلام کرد: ويروس کرونا نه تاکنون واکسني دارد و نه علامتي و تمرکز جدي ما بر روي آموزش است.

  حيدري مقدم بيان کرد: بيمارستان سينا براي بزرگسالان و بيمارستان بعثت براي کوکان با 200تخت در حالت آماده باش قرار دارد و ما هيچ چالشي نداريم و در مواجهه با بحرانهاي بهداشتي بدبينانه ترين حالت ممکن را متصور مي شويم و متناسب با آن ايجاد آمادگي داريم.

  وي تصريح کرد: استراتژي کشور اکنون در حالت بدبينانه است و با اين حال تاکنون هيچ موردي از اين ويروس در کشور گزارش نشده اما هفت مورد مشکوک گزارش شده که هيچ موردي تأييد نشده است.

  رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا با بيان اينکه بايد آمادگي صددرصدي داشته باشيم، تصريح کرد: در استان به همدلي و همگرايي نياز داريم و همه زيرساخت ها بايد کمک کرده و احساس مسئوليت اجتماعي کنند به طوريکه ائمه جمعه و جماعات نيز بايد در کنار ما باشند.

  وي با بيان اينکه تمرکز ما بر پيشگيري است و تا جايي که از دست ما برآيد پيشگيري خواهيم کرد، ادامه داد: شستشوي دست ها از اهميت ويژه اي برخوردار است مثلن درادارات يا مدارس بايد زنگ شست و شوي دست ها را برگزار کنند تا به نوعي پيشگيري شود همچنين لزومي ندارد وقتي به جمعي مي رويد با همه دست داده و ديده‌بوسي کنيد.

  وي اظهار کرد: در سيستم هاي اداري به ويژه در آموزش و پرورش کودکي که علائم بيماري دارد نبايد به مدرسه برود و کارمندان بيمار به ادارات نروند و اگر علائمي خارج از آنفلوآنزا دارند حتماً به مراکز درماني ارجاع داده شوند.

  اين مقام مسئول درباره تأثير ماسک در کاهش و يا پيشگيري از بيماري نيز گفت: ماسک کمکي در جلوگيري از ابتلا به اين بيماري نمي کند و خيلي مؤثر نيست، از اين رو حساسيت به خرج ندهيد.

  وي با بيان اينکه خوشبختانه اطلاعات بهداشتي مردم بالا رفته و مي دانند که با استراحت و نوشيدين مايعات بهبود مي يابند، به مردم تذکر داد: اطلاعات را از مراجع غيرمجاز نپذيريد و از رسانه ها و منابع رسمي پيگيري کنند.

   

  عکس های مرتبط
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 164
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.